Anasayfa Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş Uygulaması (En Kaliteli Estetik Diş)

Daha önceden porselen maddeden yapılan kaplama dişlerde destek amaçlı metal kullanılırdı, zirkonyum dişlerde ise metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Metalsiz köprü ya da metal desteksiz köprüler diye de adlandırılan Full zirkonyum diş sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Zirkonyum materyal ile yüksek dayanıklılığa  sahip, estetik diş hekimliği kaplamaları yapılabilmektedir. Başlangıçta tek kron ve üç üyeli köprüler ile sınırlı olan zirkonya bugün geliştirilmiş yüksek dayanımlı 14 üyeli tek parça zirkonyum porselenden yapılan kaplamalar yapılabilmektedir. Daima zirkonyum diş restorasyonlar özel olarak geliştirilmiş bilgisayarlı freze sistemi kullanılarak  yapılmaktadır.

Öncelikle, günümüzde fiyatlarının geçmişe oranla daha ucuzlaması sayesinde yaygın şekilde kullanılmaya başlayan zirkonyum diş nedir bunu anlatalım.  Günümüzde estetik diş hekimliği tedavilerine yükselen bir talep olduğundan özellikle arka grup dişlerde de estetik beklentileri karşılayacak çiğneme kuvvetlerine de dayanıklı bir malzeme arayışı sürmekte idi. Arka grup dişlerde kullanılan metal destekli porselen kaplamalarda ışık geçirgenliği olmaması opak bir görüntü yaratıyordu. Ayrıca zaman zaman görülebilen alerjik reaksiyonlar ve diş eti kenarlarında koyu gölgeler oluşması metal destekli porselen dişler açısından dezavantaj oluşturuyordu.

Oysa günümüzde kullanılmaya başlanan zirkonyum dişler hem ön hem de arka grup dişlerde güvenle kullanılabiliyor. En önemli avantajı olan ışık geçirgenliği sayesinde ise ışık karşısında doğal dişlere benzer bir şekilde reaksiyon verir. Diş eti çekilmesi yaşansa bile kron kenarlarında koyu gri renkli gölgelenmeler oluşmaması zirkonyum dişleri tedavilerinde sıklıkla kullanılan bir materyal haline getirmiştir.

Zirkonyum diş fiyatları şehirler ve bölgelere göre çok farklılık göstermektedir. Tedavinin yapılacağı İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki lüks semtlerde diğer bölgelere göre çok farklı fiyatlar söz konusudur. 2016 - 2017 yılları diş zirkonyum fiyatları değişkenlik göstermiştir. Estetik diş tedavilerinde sağladığı avantajlar olan alttan metal rengi yansımaması, allerjik olmaması, dişeti kenarlarında koyu gölge oluşturmaması ve hepsinden önemlisi ışık geçirgenliği sebebiyle doğal dişlere yakın bir estetiği yakalayabilmesi zirkonyum dişleri günümüzde çok tercih edilen bir uygulama haline getirmiştir. Metal destekli porselen kronlara yakın bir dayanıklığa sahip olması  zirkonyumun arka grup köprülerde de tercih edilmesine sebep olmaktadır.