Anasayfa Porselen Diş

Porselen Diş Uygulaması - Dent Center

Sürekli geleneksel olarak yaygın bir şekilde kullanılan kaplama koruma diş biçimidir. Dişlerinizde restorasyon gerektiğinde uygulanan bir materyaldir. Zirkonyumlara göre daha mat ve ışık geçirgenlik özelliği yoktur. Estetik olarak aynı denilebilir. Dikkat edilmesi gereken husus nikel değeri az olan metaller kullanılmasıdır. Nikel maddesi ağızda alerjik durumlara yol açabilir. Porselen diş yapımında yaş sınırı olmamakla beraber,dişlerinden rahatsız olanlar da bu tedaviyi yaptırabilir.

Uygulama Çeşitleri;
- Metal Destekli Porselen Diş Yapımı - Tavsiye edilmez.
- Metal Desteksiz Estetik Porselen Dişler - Tüm diş doktoru tavsiyesidir.

Porselen köprü; Eskiden beri porselen diş yapabilmek için bir alt yapı malzemesine ihtiyaç duyululmuştur. Porselen diş ve köprüler için dayanıklılık vermek amacı ile kullanılan bu bu altyapı için çok çeşitli maddeler kullanılmıştır. Bu altyapı için, titanyum, altın alaşımı, nikelsiz metal alaşımları ve bunun gibi bir çok madde kullanılmıştır. Bütün bu maddeler porselene dayanıklılık vermişlerdir ama estetik açıdan mükemmeli yakalamak mümkün olamamıştır. Günümüzde ise estetik diş, yapıştırma gibi hekimlik uygulamaları sayesinde mükemmel estetikte dişler yapmak mümkün ışık geçirgenlikleri doğal dişlere yakın olan bu protetik uygulamalar estetik beklentinin yüksek olduğu özellikle ön grup dişlerde tercih edilir. Metal destekli porselen kaplamaların hala kullanım alanı bulma sebebi ise bu yöntemlere göre daha ucuz bir tedavi yöntemi olmasıdır.

Porselen Diş Kaplama Nedir, Fiyatları Kaç Lira Olmaktadır?
Porselen kaplama diş, sabit bir kaplama tipidir. Çok fazla çürük nedeniyle dolgu yapılamayan dişlerde ya da eksik dişlerin boşluğunu kapatmak için porselen köprü yapılırken porselen diş ile kaplanır. Kanal tedavisi yapılan dişler eğer fazla madde kaybı nedeni ile kırılganlaştı ise yine porselen diş ile kaplamayı tercih ediyoruz. Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan lamine diş, ışık geçirgen kaplamalar, full porselen jaket kronlar tüm bu protetik tedaviler porselenden imal edilir. Yalnızca yapım tekniği ve altyapıda kullanılan materyaller farklıdır. Örneğin zirkonyum diş yapılırken zirkonyum alt yapı kullanıldığı için bu ismi alır. Estetik üzeri yine porselen ile kaplanır. Yapıştırma diş çok ince bir porselen yaprak tabakasıdır. Neredeyse bir lens kalınlığındadır ve bu yüzden yaprak porselen olarak ta adlandırılır. Porselen diş fiyatı her zaman değişiklikler gösterebilir.

Eksik dişlerimizi tedavi etmenin implant dışındaki yöntemlerinden birisi porselen köprü yapılmasıdır. Porselen kaplama adı da verilen bu yöntemde, ağızda eksik olan dişin boşluğunun önündeki ve arkasındaki dişler bir miktar küçültülür ve üzerlerine gelecek porselen diş için yer hazırlanır. Köprü ayağı adı verilen bu dayanak dişler sayesinde gövde adı verilen eksik diş bu dayanak dişlere tutturularak eksik diş boşluğunu kapatmak için kullanılır. Neticede bir eksik diş için eksik dişin önündeki ve arkasındaki dişler kaplanarak 3 üyeli bir porselen köprü yapılır. Günümüzde implant tedavisi ile çok başarılı sonuçlar alındığı için sıklıkla porselen köprü yerine implant tercih edilmektedir.

Kaplama yapılan dişlerin sinirleri alınmalı mıdır?
Hayır. Doğru olan, kaplama altındaki dişi canlı ve sağlıklı olarak kaplama altında tutmaktır. Ancak dişte ağrı var ise kanal tedavisi yapılmasına karar verilebilir.

Kaplama yapılan diş ağrı yapar mı?
Normal şartlarda kaplama yapılmış bir dişi kendi dişleriniz gibi kullanırsınız. Ancak bazı derin çürüğe sahip dişlerin tedavisi sonrasında ağrı meydana geliyorsa kanal tedavisi gerekebilir. Kaplama diş ağrısı na sebep olabilecek durumlardan bir diğeri de eskiden ağrımış olan fakat son zamanlarda hastanın şikayeti olmayan bir dişin yeniden akut ağrı safhasına geçmesidir. Nekroz olmuş dişler de porselen kaplama ya da zirkonyum diş kaplama yapılmaya başlanmadan kanal tedavisi yapılıp daha sonra tedaviye devam edilmelidir.

Bir kron nasıl yerleştirilir?
Kronlama işlemi birkaç adımda yapılır. Dişhekiminiz, gerektiği şekilde dişiniz üzerinde hazırlık yapar, çürük kısımları varsa temizlenir ve dişin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alınır. Elde edilen modele göre kuronunuz son halini alacaktır. Kron köprü diş tamamen hazır hale geldiğinde, dişhekiminiz gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra yerine yerleştirecektir. Siz ve dişhekiminiz, görünüşünden ve konumundan memnun kaldıktan sonra kuron daimi olarak yapıştırılır.

Kuronların bakımı nasıl yapılır?
Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir. Kuronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi dişhekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kuronların ömrünü uzatacaktır.