Anasayfa Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavileri - 12 Yaş Sonrasındaki Her Yaş İçin Uygulanılır..

Dişlerdeki eğriliği çapraşıkları düzeltme olarakta bilinen, kişinin diş yapısı bozukluklarında uygulaması yapılan tamamen diş estetiğine ve bununla birlikte diş sağlığına kavuşturulmaya yönelik yapılan diş tedavisi şeklidir ve herkesin kişisel bir tercihidir. Çoğu insan bu tarz bozuklarla, ortodontik tedaviye başvurmadan yaşayabilir. Ama çoğu insan daha çekici ve düzgün dişlerle kendini daha rahat ve güvenli hissetmek için ortodontiye başvurur. Ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzelterek; sadece estetiğe yönelik olmayıp, ileride olması muhtemel dişeti hastalıkları ve alt çene eklemindeki problemleri önlemenin yanı sıra çiğneme işlevini ve bozuk olan konuşmayı düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Daha çok dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi olarak bilinen ortodonti tedavi kendi içinde çeşitli tedavi tekniklerini barındırır.

Estetik prosedürlerin tersine, bu tedavi kısa sürede olduğu gibi uzun sürede de diş şağlığını da sağlar. Ortodontik çözümü aperelerle kesin sonuca ulaşılır. Düzgün estetik dişleri %100 olarak yakalamak mümkündür.

Ağızdaki ortodonti soruna göre hareketli apareyler, fonksiyonel apareyler ve sabit apareyler ile tedaviler yapılabilmektedir. Fazla karmaşık olmayan ortodontik sorunlar, hasta tarafından takılıp çıkartılabilen plastik damaklık ve tellerden oluşan araçlar olan hareketli apareyler ile çözülebilmektedir. Ortodontik tedavide son zamanlar daha geniş bir yer tutan sabit apareyler ise, dişlere yapıştırılan ve braket diye isimlendirilen araçların üzerindeki oluklara yerleştirilen tellerin dişleri hareket ettirmesi felsefesi ile etki gösterir.