Anasayfa Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi ( Tamamiyle Ağrısız )

Diş çürümelerinde ve dişin üst tabakası yok olduğunda dolgunun ağrı yapmaması için ve dişin kurtarılabilmesi için bazen kanal dediğimiz sinirin ağrısını alma tedavisine başvurulmaktadır. Çok karmaşık kanal tedavisi gerektiren durumlarda kanalların tedavisi için bir endodontistin müdahalesi daha yerinde olacaktır. Bu tedaviyi yaptıranların en çok endişe duyduğu noktalardan biri de sürecin ne kadar ağrılı geçeceğidir. Tedavi öncesi uygulanan lokal anestezi sayesinde ağrı hissedilmez. Kanal tedavisinin ilk aşaması tedavinin ağrısız olması için dişe anestezi yapılmasıyla başlar. Ardından çürük temizlenir ve pulpadaki hastalıklı sinir ve doku artıkları temizlenir. Kök ucuna kadar genişletilen kanallar uygun dolgu malzemeleri ile doldurulur. Eğer tedavi birden çok seansta tamamlanacaksa seanslar arasında dişe geçici dolgu yapılır. Tedavinin tamamlanmasıyla dişteki madde kaybına bağlı olarak dolgu ya da kaplama ile diş yenilenir. Uygulanan bu tedavi yaptıranların tedavi seansları arasında ağrı veya yüzde şişme gibi nadir şikayetleri olabilir. Bu tarz şikayetlerin kaynağı bakterilerin oluşturduğu reaksiyondur ve hekiminizin yapacağı pansumanlarla düzeltilir. Pansuman araları gereğinden fazla uzatılmamalıdır. Aksi takdirde yeni bakteriler oluşabilir. Basit bir dolgudan farklı yanı tedavi sürecinin biraz daha uzun olmasıdır. Tedavi bittikten sonra doğal dokulardaki dejenerasyon birkaç gün süreceği için dişin üzerine bastırıldığında ağrı olabilir. Hekimin önereceği ağrı kesici ve ödem çözücü özelliklere sahip bir ilaç bu şikayeti ortadan kaldıracaktır.


Diş danal tedavisinde dişin alt dokuları olan mine ve dentinin altında bulunan yumuşak dokular alınmaktadır. Bu dokular halk arasında dişin sinirleri olarak bilinmektedir. Diş hekimliğindeki adı ise pulpa dokusudur. Bu doku son derece yumuşak bir bağ dokusu olup çok ince kanallar şeklinde dişin üst kısmından başlayarak dişin köküne kadar devam eder.

Kanal içi sinir tedavisi yaptıran kişi tedavinin bitiminde yapılan kalıcı dolguda yükseklik hissedebilir. Bu durumda hekime başvurarak dolgudaki sorunun giderilmesini istemelidir. Kanal tedavisi yapılmış dişlerde bulunan dolgular zamanla aşınabilir. Aşınmış olmasına rağmen dişin tabanında bulunuyor ve kanalları kapatıyorsa sorun olmaz. Ancak büyük bir kısmı aşınmışsa ve kanalları kapatmıyorsa dolgunun yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde dişin tamamen kaybedilmesi söz konusudur. Pulpa eğe adı verilen aletlerle çıkartılır. Daha sonra pulpanın içinde bulunduğu kanal ya da kanallar yeterli genişliğe gelene kadar eğelerle genişletme işlemi yapılır.

Çürümüş dişi olan kişinin durumununa ve yapılan tedavinin niteliğine göre kanal tedavili diş ağızda yıllarca sağlıklı bir şekilde kalabilir. Ancak dişte 2 yıl gibi bir süre içinde renk değişiklikleri ve morarmalar gözlenmektedir. Kanal diş düzeltme tedavisi yapılmış olan dişe normal dişlere yapılan bakım yapılmazsa çürümeler meydana gelir. Çürümüş bir dişin çekilmesi çok kolay bir işlemdir. Önemli olan kanal tedavisi başarılı şekilde yapılmış bir dişin uzun yıllar kullanılabilmesidir. Ağızda kanal içi sinir alma tedavisi yapılarak kalan diş, ölü olsa da en azından kendi dişiniz olarak çiğnemeye yardım edecek, estetiği bozmayacaktır. Tedavi görmüş bir dişin çürüme veya kırılma riskinin sağlam bir dişinkinden fazla olduğu unutulmaması gereken bir gerçektir. Bir sonraki yazımız olan kanal tedavisi fiyatları hakkındaki düşüncelerimizi de okuyup değerlendirebilirsiniz.