Anasayfa İmplant Diş

İmplant Diş Uygulamaları ( Vidalı Dişler )

Zamanımızda diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

implant (diş ekme) nedir?
Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. İmplant dişler, iki parçadan oluşmaktadır ve titanyum esaslı malzemeden yapılmaktadır. Bunlar kök parça (yapay parça), diğeri ise dişin özünü oluşturan üst tabakasıdır. Üst parçasıdır. İşlevini tamamen kaybetmiş dişin çekilmesinden hemen sonra bu alana bir yuva oluşturulur. Oluşturulan bu yuvaya implantın temelini oluşturan kök parça yerleştirilir. Kök parçanın yerine tam olarak oturabilmesi için geçecek süre hastadan hastaya göre değişmektedir. Bu süre ortalama 2 ile 3 ay arasındadır. Bu sürenin dolumuna kadar hasta bu alanda dişsiz kalmaktadır. Aradan geçen süre zarfında, 2 ile 3 ay, eğer ki yeterli bir kemik kaynaşması sağlanmışsa bu defa implantın üst kısmı yapılmaktadır. İmplant dişleri çoğunlukla diş eksikliği olan hastalara veya protez diş kullanan hastalara daha estetik ve daha rahat bir kullanım sunmak amacıyla dişhekimleri önermektedirler. Bunun yanı sıra ağzında hiç dişi olmayan hastalara da sabit bir implant diş protezi sunmak amacıyla yapılmaktadır.

Diş İmplant Fiyatları ne Kadar?
Günümüzde implant diş fiyatı en çok konuşulan implant konusudur.Ancak aslında en son konuşulması gereken konudur. Çünkü implant doğal dişlere en iyi alternatiftir.Vücudun bir parçası olur ve kişiye ömür boyu hizmet eder.

Maliyetler Nasıl Belirlenir?
Son zamanlarda çok talep gören özellikle ağzınızda hiç diş yoksa veya eksik olan dişlerin yada çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen işlev ve estetiğini tekrar sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay titanyum diş kökleridir. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, işlevsel alternatif diş şeklidir. Yapılan implant diş fiyatları kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Daha geniş bilgi için polikliniklerimizi arayabilirsiniz.

Bu işlem uzun ömürlü müdür?
Güvenli bir yapay diş ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1800'lü yılların başından beri devam etmektedir. Günümüzde piyasada mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekimlerimiz sizlere verecektir.

Herkes için uygulanabilir mi?
İmplant vidaları belirli bir kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant yerleştirilmesi öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Mevcut kemiğin yapısı diş kökünün uygulanabilirliğini etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı zaman zarfında dişetlerinin tamamen sağlıklı olmalıdır. Genel sağlık durumu iyi olan herkese bu işlem uygulanabilir ve hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece vidalı dişlerin uygulamasına engel teşkil edebilecek herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması çoğu zaman tercih edilmemektedir.