Anasayfa Diş Teli Çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

- Ağız sağlımız için önemli unsurlan olan diş etlerinin dişle birleştiği yerdeki bakteri oluşumundan kaynaklanan ve dişetlerine zarar veren gingivitis gibi enfeksiyonların ortaya çıkma riskini de azaltır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler, geçmişteki braketlere göre daha komforludur  ve daha yüksek kaliteli paslanmaz çelik teller kullanılmaktadır. Bu teller diş, dişeti dokuları ile son derece uyumludur ve doku dostu materyallerdir. Çapraşık dişlerin ağız sağlığında oynadığı rol çok büyüktür. Her şeyden önce çapraşık dişli bir ağızda fırçalama esnasında dişin tüm yüzeylerine ulaşmak mümkün değildir. Bu durum ağzınızdaki bakteri plağı birikiminin artmasına ve ağız sağlığınızın bozulmasına yol açar. Dişetlerinizin sağlığı günden güne bozulur. Fırçalama esnasındaki kanamalar dişetlerinizdeki problemlerin en güzel işaretidir. Sağlıksız dişetleri dişlerinizin destek dokularında da yıkıma yol açar ve sağlam dişlerinizi bile zamanla kaybedebilirsiniz. onun için bir düşünün derim.

- Clear-Aligner, invisalign, orthoclear telsiz ortodonti teknolojisi sayesinde çapraşık dişler diş teli kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar ile düzeltilebilmektedir.

- Lingual ortodonti, braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılması suretiyle onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir.

- Seramikten yapılan bu diş teli braketler şeffafdır ve daha az görünürler. Çapraşık dişler ve kapanış bozuklukları ağız fonksiyonlarınızı bozduğu gibi hatalı bir kapanışa dişlerinizin ve çenelerinizin adapte olmasına da sebep olabilir. Erken müdahaleler bu tip sorunları engellediği gibi kazanılmış sorunlar da tedavi edildiğinde gelecekte oluşabilecek çiğneme , konuşma gibi fonksiyonel bozukluklar engellenebilir. Bu özelliklerinden dolayı yetişkin hastalarda ya da gençlerde çok tercih edilmektedir. Daha az görünmelerine rağmen metal braketlere göre daha kırılgan olmalarından dolayı kullanırken  daha dikkatli olmak gerekir.