Anasayfa Beyaz Diş Dolgusu

Beyaz Diş Dolgusu - İstanbul Dent Center

Bütün hastalara uygulanılan diş oyuklarında veya çürümelerinde yapılan gri dolguların yani diğer adıyla amalgam diş dolgularının yerini adeziv dişhekimliğinin gelişmesiyle beyaz diş dolguları almıştır. Bunlar çeşitli doğal diş renklerinde mevcut olup, hatta yakın zamanda dişin her tabakasının rengini de verebilen sistemler piyasaya çıkmıştır. Bu avantajlarının yanında beyaz diş dolgusu adezyon teknolojisinin gelişmesinden dolayı daha küçük kaviteler açılarak yapılmaktadır yani dişi daha fazla korumayı ve en az diş kaybını sağlayarak hastayı çok rahat ettirmektedir.

Beyaz dolgunun avantajları nelerdir?
Dişlere çok iyi yapışmaktadır, metal dolgulardan daha estetik ve daha dayanıklıdırlar. Sızdırmazlık özellikleri daha iyidir. Ayrıca ön dişlere estetik dolgular yapılarak dişlerdeki şekil bozuklukları kısa sürede giderilebilir. Dişlerde metal diş dolgusu gibi gri renkleşme yapmazlar. Ağızdaki bütün dişlere yapılabilir. Rahatlıkla gülebilirsiniz.

Çok uzun zaman önce posterior yani arka bölgedeki dişlere küçük azı ve büyük azı dişlere metal dolgu yapılırdı, çünkü beyaz dolgular amalgam yani metal olan dolgular kadar sağlam ve dayanıklı değildi. Beyaz (kompozit) dolgular sadece ön bölge dişlere yapılırdı. Günümüzde teknolojik gelişmelerin de ilerlemesiyle dişlere çok iyi yapışan ve çiğneme kuvvetleri karşısında metal dolgudan daha sağlam kompozit dolgular geliştirildi.

Bu gelişmeler ile amalgam (metal) dolguların kötü anlamına gelmiyor. Fakat metal dolgular ne kadar da iyi yapılırsa yapılsın bir müddet sonra sızdırmalar başlıyor ve dişler çürüyebiliyor, ayrıca metal dolgu kırıkları daha çok görülür. Artık kompozit dolgular hem daha estetik bir görünüme sahip hem de dişlere daha iyi yapışmaktadır. Beyaz sentetik olan dolguların makalelerin okuduktan sonra beyaz diş dolgusu fiyatları adlı yazımıza da bakabilirsiniz. Vücudumuzun diğer bölgelerinde oluşan yaralar gibi dişte oluşan bu yaralanmada, bir süre sonra geçer. Bu süre zarfındaki soğuk sıcak hassasiyetini hastalar, dişim hava alıyor galiba veya dolgunun altında boşluk kaldı şeklinde yorumlar. Ancak dolgunun yapılmasından sonra, 10-15 gün geçmesine rağmen şikâyetler ortadan kalkmıyor hatta artıyorsa, diş hekiminize tekrar müracaat ediniz. Mutlaka sonuç almaya gayret edebilirsiniz. Sağlıklı günler herkese.